akcesoria rowerowe

Rowery i akcesoria rowerowe

Oceń produkt
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Akcesoria do roweru

Rowery od dawna są bardzo popularnym środkiem transportu. Ten rodzaj podróży jest tani i ekologiczny, a dodatkowo – nie trzeba martwić się o miejsca parkingowe. Pamiętaj jednak, że oprócz wymarzonego roweru, powinieneś również zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria, które zapewnią Ci wygodę oraz przede wszystkim bezpieczeństwo.

Oświetlenie rowerowe

Oświetlenie rowerowe zarówno przednie, jak i tylne, to nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale również obowiązek. Zgodnie z polskim kodeksem drogowym, z przodu powinna znajdować się lampka emitująca żółte albo białe światło, a z tyłu obowiązkowo należy przymocować światło stałe/migające w czerwonym kolorze. Rower powinien być wyposażony także w odblask w kształcie innym niż trójkąt, o czerwonym kolorze. Za brak wymaganych akcesoriów, można otrzymać mandat.

Warto więc, zaopatrzyć się w pełen komplet i zaoszczędzić sobie nieprzyjemności. Wybór lampek w sklepach stacjonarnych i internetowych jest bardzo duży. Warto jednak, przed dokonaniem zakupu, zwrócić uwagę na moc żarówki, czyli ilość lumenów. Pamiętaj, że inna żarówka sprawdzi się do jazdy po mieście (50-100 lumenów), a inna do przemieszczania się po terenach nieoświetlonych (300 lumenów lub więcej).

Dzwonek rowerowy

Chociaż oświetlenie do roweru jest ważne pod względem bezpieczeństwa, to w kodeksie drogowym, wyraźnie napisane jest, że: “dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku”, również jest obowiązkowym wyposażeniem roweru. Ten niewielki przedmiot, ma za zadanie pełnić funkcję ostrzegawczą, tak samo jak klakson samochodu.

Brak dzwonka zamontowanego do roweru, również może przyczynić się do otrzymania niechcianego mandatu. W sklepach, odnaleźć można mnóstwo dzwonków w różnych kolorach i o różnych kształtach – w wersji przeznaczonej dla dzieci lub dla dorosłych. Każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Odblaski do roweru

Jeżeli często poruszasz się po terenach niezabudowanych, gdzie widoczność jest mocno ograniczona lub po prostu pragniesz jeszcze bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas jazdy w nocy – warto zaopatrzyć się w odblaski. Dodatki te, występują w różnorodnych formach – od zawieszek, po opaski, aż do kamizelek czy ubrań posiadających elementy odbijające światło. Odblaski, to produkty, które nie należą do kosztownych, ale z pewnością ich użytkowanie zapewni większe bezpieczeństwo na drodze.

Liczniki rowerowe

Popularnym akcesorium, wśród amatorskich oraz profesjonalnych rowerzystów są liczniki rowerowe. Występują one w formie przewodowej lub bezprzewodowej  i posiadają szereg różnorodnych funkcji. Te tańsze, można kupić nawet za kilkanaście złotych, jednak zazwyczaj posiadają mniej opcji niż droższe modele.

Większość tego typu urządzeń, ma do zaoferowania swoje podstawowe funkcje, wśród których znajdziemy: zegarek, prędkościomierz i wskaźnik przebytego dystansu. Proste urządzenia mechaniczne, przemieniają się jednak w zaawansowane komputery rowerowe, które odpowiadają za zdecydowanie więcej opcji, przeznaczonych dla użytkownika, a mianowicie:

  • wskazówki dotyczące prędkości: maksymalnej, średniej i minimalnej,
  • pulsometr, 
  • wskaźnik kadencji, czyli ilości wykonanych obrotów korby w trakcie jazdy przez jedną minutę,
  • informacje o prędkości jazdy (stałe tempo/zwalnianie/przyspieszanie),
  • termometr, 
  • podświetlanie.

Kaski rowerowe

Choć kaski rowerowe nie są obowiązkowym wyposażeniem rowerzystów, to jednak warto zadbać o swoje bezpieczeństwo, a także bezpieczeństwo bliskich nam osób – w szczególności dzieci, które są bardziej narażone na upadki. To doskonałe zabezpieczenie, chroniące głowę przed urazami. Kask można dopasować do indywidualnych potrzeb; inny rodzaj sprawdzi się u osób, które preferują spokojne, miejskie przejażdżki, a jeszcze inny wśród maniaków jazdy ekstremalnej, szosowej czy MTB.

Torby, kufry i sakwy na rower

W pewnym sensie „obładowane” rowery, wielu kojarzą się z dalekimi wyprawami. Jednak akcesoria te, są niemalże niezbędne podczas każdej mniejszej czy większej przygody rowerowej. To bezpieczna opcja na przewożenie różnego rodzaju przedmiotów – dętek, narzędzi rowerowych czy też kluczy lub ubrań. Wszystko zależy od pojemności.

Zapięcia rowerowe

Chyba każdy ma świadomość tego, iż niezabezpieczone rowery są łatwym łupem dla złodziei. Warto więc zadbać o odpowiednie zapięcia, które uniemożliwią dokonanie kradzieży.

Lusterka rowerowe

Lusterka w rowerze są równie ważne jak w samochodzie. Dzięki nim pole widzenia i bezpieczeństwo wzrastają. Dodatek ten sprawdzi się zarówno podczas miejskiej przejażdżki, jak i również na dalszych wyprawach poza miasto.